niedziela, 15 kwietnia 2012



Adolfów – Ludwik Fabiański.

Ludwik Fabiański mieszkał w Adolfowie. To bardzo blisko Kurasza. Na dzisiejszych mapach Adolfowa nie ma, ale jest na przedwojennej mapie Wojskowego Instytutu Geograficznego  w skali 1:100000


O tym, gdzie mieszkał Ludwik, dowiedziałem się próbując ustalić losy Dziadka Mariana. Według opowiadań Taty, Dziadek Marian był w wojsku w czasie pierwszej wojny światowej i z tego tytułu, po wojnie dostał nadanie ziemi. Jako człowiek nie znający się na uprawie roli oddał ziemię w dzierżawę. A dzierżawił ją przyszły teść Mariana,  Józef Fabiański.
Idąc tropem tej wersji, skontaktowałem się ze Stowarzyszeniem Rodzin Osadników Wojskowych i Cywilnych Kresów Wschodnich. Stowarzyszenie dysponuje wykazem osadników i taki wykaz, pięknie nagrany na płytkę, otrzymałem. Na wykazie jest pięciu Janiszewskich, ale żadnego Mariana, no i żaden nie osiedlił się w okolicy Sarn. Czyli, albo wersja Taty jest błędna, albo Dziadek z jakiegokolwiek powodu znalazł się poza wykazem. Nawiasem mówiąc, pan ze Stowarzyszenia Osadników z którym rozmawiałem, nie miał najlepszego zdania o porządku panującym w archiwach wojskowych – a z tych archiwów Stowarzyszenie korzysta...

Ale za to na wykazie jest nazwisko Fabjański. Imię – Ludwik, osada Adolfów , gmina Dąbrowica – czyli wszystko się zgadza. Na wykazie stopień wojskowy Ludwika – szeregowiec.
Do Adolfowa z Kurasza niedaleko – drogą do Sołomijówki i stąd w lewo do osady Adolfów. Zapewne Józef Fabiański, zanim osiadł w Kuraszu, też mieszkał w Adolfowie. Przecież tam, 21.grudnia 1899 roku, urodziła się jego córka, a moja Babcia – Romana.

Pod nazwą Adolfów na mapie jest cyfra 3. Oznacza to zapewne liczbę gospodarstw (domów?) - liczby są też pod nazwami wszystkich miejscowości na tej mapie. Na wykazie osadników w Adolfowie poza Ludwikiem Fabiańskim figuruje dziewięć innych nazwisk, co by było niezgodne z liczbą gospodarstw. Tyle tylko, że mapa WIG wydrukowana została w 1933 roku, a dane w niej uwidocznione mogły być w momencie druku mapy już nieaktualne. Sądzę, że w Adolfowie mieszkali tylko Polacy. Najdobitniej świadczy o tym fakt, że obecnie Adolfowa nie ma – nie tylko na mapie... W miejscu, gdzie się znajdował, na zdjęciu satelitarnym widać tylko zaorane pole.

Ale wieś Kurasz z satelity jest widoczna. Posługując się zdjęciami satelitarnymi, mapą z roku 1933, zdjęciami zrobionymi własnoręcznie ( tak – byliśmy w Kuraszu, kilka lat temu, z Tatą...), własną pamięcią, oraz pamięcią Taty który wtedy jeszcze nieźle się trzymał – doszliśmy do tego gdzie i co było.
Oto efekt – dzieło jednego z młodszych Janiszewskich – Jakuba:


Nad lokalizacją domu Fabiańskich trzeba było trochę pomyśleć, ale z umiejscowieniem szkoły nie było większych kłopotów. Szkoła po prostu jest, do dziś. Pusta, dzieci się w niej nie uczą, ale stoi.


Tato chodził do tej szkoły tylko jeden rok, do pierwszej klasy. W tym czasie chodziła do szkoły również Pani, która jest z Tatą na zdjęciu. Minęło tyle lat a oboje pamiętali nazwisko przedwojennego kierownika szkoły (i być może jedynego nauczyciela). Ja tam byłem w w 2005 roku, a już tego nazwiska nie pamiętam. Trzeba będzie znowu pojechać do Kurasza.

Pani z fotografii, Anna Dobryńska jest Ukrainką. Wysłaliśmy jej tą fotografię i inne wtedy wykonane. W odpowiedzi dostałem list , napisany po polsku.


I jak tu nie jechać...

3 komentarze:

  1. Witam
    Ten kierownik szkoły to prawdopodobnie mój dziadek Jan Kasprowicz który uczył w Bereźnicy i w Kuraszu w 1937 .
    Ukłony grzegorzcynk@poczta.onet.pl

    OdpowiedzUsuń
  2. Cerakote Titanium Art - TITanium Art
    Explore and buy cerakote titanium art titanium wood stove from talented artists all over properties of titanium the world. Contact us today. titanium pipes 바카라 사이트 검증 Cerakote Tails. Art. Customized glass walls, custom designs. titanium vs tungsten

    OdpowiedzUsuń