środa, 14 marca 2012


Dziadek Marian c.d.

Wracam do młodego Mariana Janiszewskiego. Wiem, że skończył czwartą klasę w VII gimnazjum we Lwowie (filia). Zachowały się sprawozdania szkolne tego i innych gimnazjów, można je odnaleźć w zasobach Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej. Spróbowałem przeszukać sprawozdania gimnazjów z tych lat, w których mógł do nich uczęszczać Dziadek – i znów coś znalazłem:

Sprawozdanie Dyrektora C.K.Gimnazyum w Sanoku za rok 1909/10, wykaz imienny uczniów, którzy otrzymali promocyę – i na stronie 75 (62 w przeglądarce):
Klasa II.A – najpierw dwu chlubnie uzdolnionych, potem dwudziestu siedmiu uzdolnionych, wśród nich Dziadek, potem czterech uzdolnionych na ogół. Nie podano nazwisk trzech uczniów, którzy nie otrzymali promocji (nieuzdolnionych) i pięciu odroczonych do poprawek po wakacjach.

I to tyle... Przejrzałem sprawozdania gimnazjów w Brzeżanach, Tarnopolu, Lwowie, Stanisławowie, Drohobyczu, Stryju – nic więcej nie ma. Mogło być tak, że Dziadek w I i III klasie gimnazjum był poprawkowiczem, lub nie otrzymał promocji (tych nazwisk nie wymieniano), a może było zupełnie inaczej... Na pewno życie go po głowie nie głaskało – Franciszce z trojgiem dzieci nie było lekko po śmierci męża. Świadczy o tym choćby wpis na świadectwie ukończenia IV klasy: „od opłaty szkolnej był uwolniony”. A do uwolnienia potrzebne było świadectwo ubóstwa.

W każdym razie wiadomo, że ukończył cztery klasy gimnazjum i jeden rok Akademii Handlowej – zapewne we Lwowie. Wiadomo z tego oto dokumentu:




I to znów dokument niedawno przeze mnie odszukany. Jak z niego wynika, Dziadek chciał z rodziną przenieść się na tzw. Ziemie Odzyskane. Czemu do tego nie doszło? To pytanie z gatunku tych, na które odpowiedź już nie padnie. A czemu chciał? Może dlatego, że tam była szansa na lepsze, własne mieszkanie, może lepszą pracę?

Ale to już czasy po drugiej wojnie światowej. Wracamy do czasu przed pierwszą wojną.
Ale w oparciu o dokument międzywojenny:


Na okładce napis „książeczka wojskowa”, w środku „dowód osobisty”


Na kolejnych stronach fotografia i rysopis.



A tu już bardziej szczegółowe dane:


Ważna informacja:
Na podstawie jakich dokumentów (dowodów) przynależność do Państwa Polskiego została stwierdzona?: Certyfikat przynależności do m.Sanoka w Małopolsce z dn.24/VII – 1912 r. Nr5051.

A więc Dziadek w 1912 r. zapewne mieszkał w Sanoku, a na nauki jeździł do Lwowa.

Akademia Handlowa we Lwowie przyjmowała młodzież, która ukończyła czwartą klasę gimnazjum, czyli pewnie było tak, że w roku 1912/13 Dziadek Marian uczęszczał na pierwszy rok tejże Akademii. Co było potem?

W roku 1914 wybuchła pierwsza Wojna Światowa...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz